Jít na obsah

Učenie a 5 spôsobov ako si naňho nájsť čas

Každý z nás to pozná – málo času. Toto treba spraviť, hento nie je hotové, celý deň sme vyťažený, doma treba upratovať, variť, lietať okolo detí, padnúť do postele a spať. Kedy sa učiť navyše? Ako to vtesnať do každodenného rozvrhu? Aj keď sa to často môže zdať nereálne, nie je to tak.

knihy
 
Základné pravidlo – musíte chcieť, inak nepomôže nič.
 

1.Neodkladajte to

Poznáte to aj vy? Zdá sa vám, že ešte mám čas, ešte nie je neskoro a uvedomíte si, že ste zmeškali dobu až po mesiaci, keď ste nič nedosiahli? Vravíte si, zajtra to spravím? Nie, keď začať, dnes je na to najlepší deň. Nezáleží na tom, že zajtra začína nový týždeň a pondelok by sa lepšie vynímal vo vašom plánovacom kalendári.
 

2.Verejná doprava

Áno, ešte sú ľudia, ktorí ňou cestujú a nie je ich málo. Menovite študenti, ale neraz aj zamestnanci sedia v autobusoch a naprázdno pozerajú z okna. Na zastávkach, vo vlakoch, medzimestských autobusoch, v mestskej doprave, električkách, trolejbusoch… môžete vytiahnuť knihy a učiť sa, učiť sa, učiť sa. Spočítajte si koľko denne cestujete a hneď sa to nazbiera.
 

3.U lekára a v čakárňach

Každý z nás to vidí, keď príde na polikliniku alebo do nemocnice – plné chodby nečinných pacientov. Česť výnimkám. Tieto výnimky si čítajú noviny, časopisy, knihy alebo počúvajú hudbu – môžete byť jedným z nich a vytiahnuť učivo. Či čakáte na preventívnu prehliadku, u očnej, u zubára, potrebujete si vybaviť zdravotnú spôsobilosť alebo iné, využite svoj čas efektívne.

smutek
 

4.Slúchadlá nielen na hudbu

Dnes je dostupných veľa audio-kníh a hlasových záznamov. Veľa z nich si môžete stiahnuť dokonca zadarmo, a keď sa naozaj necítite na vstrebávanie nových informácii, jednoducho si ich pustite a opakovaním počúvaním vám vsiaknu do hlavy samé. Môžete to spraviť pri varení, práci doma alebo kdekoľvek sa vám zapáči a ani nemusíte vyvinúť veľkú námahu.
 

5.Nečakajte zázraky – stanovte si limity

Pre niekoho je možno dobré venovať sa učeniu pätnásť minút počas obednej prestávky, niekto ďalší možno uprednostní nárazové učenie v podobne niekoľkých hodín s malými prestávkami. Hlavná je vytrvalosť – spravte si plán a dbajte na to, aby ste ho dodržali. Ak máte slabú vôľu, pochváľte sa priateľom, čo chcete zvládnuť do určitého dátumu a hneď budete mať viac dôvodov sa snažiť.
 
Popri zlepšovákoch, ale nezabúdajte, že bez práce to nepôjde. Žiaľ, nikto na svete ešte nevymyslel injekciu, ktorou by nám mohli vpichnúť vedomosti. Možno niekedy v budúcnosti, ale zatiaľ sa cez to musíme prelúskať ako to ide. Želám veľa odhodlania a úspechov.