Jít na obsah

Čoskoro sa dočkáme nových sto a dvestoeurových bankoviek

Eurobankovky dostanú ďalšie kusy do svojej série Európa a tým už bude kompletná. Päťstoeurová bankovka však dostala stopku a viac sa už tlačiť nebude.

eura

Spolu staré aj nové
Séria bankoviek Európa sa čoskoro rozšíri, keďže sa do obehu dostanú nové kusy v hodnote sto a dvesto eur. Informovala o tom Národná banka Slovenska. V tomto momente sa finalizuje ich príprava na schopnosť zaviesť ich do obehu, ktoré je naplánované na 28.mája 2019. Opatrené sú novými inovatívnymi prvkami ochrany. Je rozhodnuté, že päťstoeurová bankovka sa už vydávať nebude. Sto a dvestoeurovky z prvej série sú naďalej platné a budú v obehu spolu s vynovenými, postupne sa však stiahnu a obiehať budú už len tie novšie. V dostatočnom časovom predstihu bude zverejnený dátum skončenia platnosti bankoviek z prvej série, no svoju hodnotu si zachovajú aj po tomto dátume a bude možné ich vymeniť v centrálnych bankách všetkých krajín eurozóny a bez časového obmedzenia.

bankomat

Vynovené sú už všetky
Séria s názvom Európa je v druhou v poradí, ktorej bankovky sa dostávajú postupne na trh. Tou prvou zo série bola päťstoeurovka uvedená do obehu 2.mája 2013 v Bratislave a za ňou nasledovala desaťeurovka, ktorá sa zaviedla 23.septembra 2014 prostredníctvom bankomatov a bánk v celej eurozóne. 25.novembra 2015 to bola dvadsaťeurová bankovka a 4.apríla 2017 svetlo sveta uzrela aj nová päťdesiateurovka. Teraz sú na rade tie s hodnotou sto a dvesto eur a séria tým bude kompletná. Bankovky v hodnote 500 eur sú platné od januára 2002, potupne sa budú sťahovať a hlavným dôvodom tohto kroku je možnosť jej ľahkého zneužívania. Obe hodnoty nových bankoviek ľudia využívajú skôr ako uchovávateľa hodnoty, v eurozóne ich je asi len jedno percento z celkového množstva. Naopak, stoeurovka je na Slovensku najrozšírenejšou bankovkou s transakčnou funkciou, v peňažnom obehu v eurozóne je ich dokopy 2,8 miliardy kusov.