Jít na obsah

Filmy na internete si už možno tak ľahko nepozriete

Článok 13 smernice EÚ o autorských právach uvádza, že služby, ako napríklad služba YouTube, môžu byť brané na zodpovednosť, ak ich používatelia nahrávajú filmy a hudbu chránené autorskými právami. Európska únia naposledy zaviedla nové zákony o autorských právach v roku 2001. EÚ hovorí, že chce vytvoriť "autorské pravidlá vhodné pre digitálnu éru", ale nie všetci súhlasia s navrhovanými zmenami.
 
youtube

Článok 13 je súčasťou novej smernice EÚ o autorských právach, ktorá sa zaoberá tým, ako by sa "online služby zdieľania obsahu" mali zaoberať obsahom chráneným autorskými právami, ako sú televízne programy a filmy. Vzťahuje sa na služby, ktoré predovšetkým existujú na poskytnutie prístupu verejnosti k "chráneným dielam alebo iným chráneným predmetom, ktoré nahrali jeho používatelia", takže je pravdepodobné, že pokryje služby ako YouTube, Dailymotion a Soundcloud.
 
Existuje však aj dlhý zoznam výnimiek vrátane:
 

  • neziskové on-line encyklopédie
  • open source platformy na vývoj softvéru
  • služby cloud storage
  • online trhoviská
  • komunikačné služby

Článok 13 hovorí, že služby zdieľania obsahu musia od držiteľov práv udeľovať licencie chránené autorským právom. Ak to nie je možné a materiál je zverejnený na službe, spoločnosť môže byť braná na zodpovednosť, ak nemôže preukázať:
 

  • vynaložil "najlepšie úsilie" na získanie povolenia od držiteľa autorských práv
  • vynaložilo "najlepšie úsilie", aby zabezpečilo, že materiál určený držiteľmi práv nebol sprístupnený
  • konal rýchlo, aby odstránil akýkoľvek porušujúci materiál, o ktorom bol informovaný

Tieto pravidlá platia pre služby, ktoré boli v EÚ k dispozícii dlhšie ako tri roky, alebo majú ročný obrat viac ako 10 miliónov EUR (8,8 miliónov libier, 11,2 miliónov dolárov). V článku 13 sa hovorí, že "v žiadnom prípade neovplyvní legitímne použitie" a ľudia budú môcť používať kúsky materiálu chráneného autorskými právami na účely kritiky, revízie, paródie a pastifikácie.

samsung
 
Článok 13 núti spoločnostiam filtrovať to, čo používatelia nahrávajú, hoci kritici tvrdia, že spoločnosti nebudú mať na výber. Služba YouTube už disponuje systémom Content ID, ktorý dokáže rozpoznať hudbu a videá chránené autorskými právami a zablokovať ich. Kritici však tvrdia, že vyvíjanie a implementácia tohto typu filtra by bolo príliš nákladné pre malé firmy alebo začínajúce podniky.
 
Iní varujú, že algoritmy často robia chyby a môžu zničiť legitímne používaný obsah. Článok 13 hovorí, že služby musia zaviesť "mechanizmus podávania sťažností a nápravy", aby ich používatelia mohli rýchlo vyriešiť spory, ak ich obsah omylom zablokoval. Mnohí v zábavnom priemysle podporujú článok 13, pretože webstránky budú zodpovedné, ak nedokážu licencovať materiál alebo ho zrušiť.
 
"Táto legislatíva bude po prvýkrát kdekoľvek na svete, že existuje absolútne potvrdenie, že služby odovzdávania používateľov sú chránené autorskými právami a potrebujú licenciu," povedala Helen Smith z Združenia nezávislých hudobných spoločností.

4.0
11