Jít na obsah

Balónovník vás zbaví kašľa i nádchy

Na liečebné účely, sa z balónovníka používa výhradne jeho koreň. obsahuje saponíny, inulín, platykodín a stigmasterol. Vďaka týmto látkam má rastlina silné antibakteriálne a expektoračné účinky, teda napomáha vykašliavaniu. Okrem toho znižuje cholesterol a hladinu cukru v krvi.

květ
 
Odvar:Pri bolestiach hrdla a kašli, či pri celkovom nachladnutí, si môžete urobiť šálku odvaru z koreňa. Odporúčaná dávka sú približne tri klasické šálky denne.
Sirup:Ten si môžete zakúpiť, už ako hotový prípravok, alebo si ho pripraviť sami. Pol litra odvaru z koreňa zmiešate so 400 gramami kryštálového cukru. Ten môžete pokojne nahradiť i medom. Zmes vlejete do hrnca a privediete k varu. Na slabom ohni, tekutina nesmie silno vrieť, ho povaríte asi desať minút a ešte teplý nalejete do sklenej fľaše. Tú však treba skladovať v chladničke, alebo na chladnom a tmavom mieste. Tak vám vydrží dlhšie. Sirup využijete pri nádche, zaberá však hlavne na kašeľ. Dospelý človek môže konzumovať jednu čajovú lyžičku denne. zdravotné problémy, by mali do troch dní zmiznúť,
Kloktadlo:Odvar pripravený z koreňa môžete použiť aj ako kloktadlo na zapálené a boľavé hrdlo. Kloktajte minimálne dvakrát, ideálne tri až štyrikrát denne.
 
Pred používaním liečiv z balónovníka sa pre istotu poraďte s odborníkom. To platí pri všetkých bylinkách, a to najmä vtedy ak nie ste v tejto oblasti zbehlí, alebo trpíte inými ochoreniami. 
 
květina

Kúpite i vypestujete
 
S touto rastlinou sa u nás vo voľnej prírode nestretnete. Sušený koreň si však môžete kúpiť v obchode so zdravou výživou. Druhou možnosťou je dopestovať si ho doma. Balónovník si môžete vypestovať aj zo semena, v našich obchodoch, však natrafíte skôr na vyrastené rastliny. To je však výhoda, pretože na výsledok nebudete musieť čakať dlho. táto bylina je známa svojou dobrou znášanlivosťou mínusových teplôt. Pokiaľ však žijete v chladnejších oblastiach, radšej ho na zimu poriadne pozakrývajte čačinou, alebo suchým lístím.