Jít na obsah

Viete čo jesť počas vašich dní?

Vedel ste o tom, že aj strava ovplyvňuje priebeh vašej menštruácie? Respektíve, nie samotný priebeh, ale to ako sa počas týchto dní cítite. Keďže vaše telo príde o niekoľko decilitrov krvi, z tela vám odchádzajú aj životne dôležité látky. Medzi ne patrí hlavne železo. Ak sa teda počas svojich dní cítite malátne, ospalo, bolí vás hlava, alebo ste podráždená, mali by ste čo najskôr svojmu telu dodať túto minerálnu látku.

zrka
 
Množstvo krvi, ktoré žena stratí počas menštruácie sa radikálne líši. Niekedy hovoríme o naozaj  zanedbateľnom množstve. Sú však ja ženy, ktoré krvácajú veľmi silno, a to počas niekoľkých dní. V tom prípade hovoríme pokojne aj o litri krvi.
 
Železo môžete užívať vo forme tabliet, teda ako výživový doplnok. Druhou možnosťou je konzumácia potravín s jeho vysokým obsahom.

rýze
 

  • Mäsité pokrmy: Všetko mäso obsahuje istú dávku železa. Priekopníkom je však mäso z diviny. Počas svojich dní, by ste si preto mali dopriať jelení guľáš, či stejk z diviaka. Divina je navyše jedno z najdravších mias celkovo. Nie je chovaná v zajatí, zvieratá sa stravujú prirodzene a v neposlednom rade im nikto nepodáva antibiotiká a iné liečivá.
  • Zelenina:So zeleniny, by ste mali jesť hlavne špenát. Vysoký obsah železa nájdete aj v inej listovej zelenine. dobrým zdrojom je aj pór, zemiaky, špargľa a kel. Zeleninu môžete jesť surovú aj tepelne upravenú. Teplom sa totiž obsah minerálov neznižuje.
  • Strukoviny:Všetky strukoviny sú výborným zdrojom železa. Priekopníkom je biela fazuľa, šošovica, hrach a sója.
  • Obilniny:Z obilnín si doprajte hlavne ryžu a pšenicu. Je dobré ak budete jesť celozrnné pečivo a používať celozrnnú múku. V týchto pokrmoch je totiž železa najviac.
  • Ostatné potraviny:Pomerne vysoký obsah železa majú polotučné syry všetkého druhu. Ďalej sú to riasy, vajíčka, sezamové semená a pivovarské kvasnice.