Jít na obsah

Jedzte pravidelne!

A nie je to samozrejme nič iné, ako pravda! Raňajky sú skutočne veľmi dôležitým, prvým jedlom dňa. Smutnou pravdou však zostáva, že málokto z nás si na ne vyhradí ráno dostatok času. Väčšinou sa všetci ponáhľame, aby sme stihli autobus, prácu, školu, aby sme sa vyhli dopravným zápcham, jednoducho sa náš deň už od samotného základu vyberá azda tým najmenej správnym smerom, akoby sa vôbec vybrať mohol – chaoticky, rozrušene, v zhone, rýchlosti a strese. A tak pomaly, ale isto, zabúdame na ten známy a dokola omieľaný výrok, že ráno robí deň a ženieme sa doň bezhlavo, rýchlo a veľmi chaoticky.

maliny

Jesť by sme mali pravidelne, po správnosti aspoň tri krát do dňa, najlepšie v približne rovnakých časových intervaloch. Za ideálne časy sa dajú považovať napríklad: 6 – 7 hodín ráno, 12 – 13 poobede a potom večera okolo 17 – 18 večer. Taktiež by sme sa mali držať pravidla: Raňajkuj ako žobrák, obeduj ako pán a večeraj ako kráľ.

snídaně

  • Raňajkuj ako žobrák– neznamená, že si máte dať suchý, obschnutý rožok a trochu vody, ale skôr ide o symboliku pravidla. Ide teda o to, aby boli raňajky ľahké, zdravé a nabité energiou, môžete napríklad skúsiť vajíčka, ovsené kaše, jogurty, či hrianky., ale aj energiu potrebnú pre správny štart do dňa, aby ste sa cítili zdraví a plní energie, pretože ju počas náročného dňa v práci alebo školu budete isto potrebovať.
  • Obeduj ako pán– znamená, že obed by mal byť výdatnejší ako raňajky, ale zároveň chudobnejší ako večera. Takže tak, ako ide o stred dňa, ide aj o primerané množstvo jedla, ktoré by sme mali konzumovať, obed by nemal byť ťažký a jedla by nemalo byť príliš veľa, ale zároveň by vás malo dostatočne nasýtiť, pretože deň sa ešte ani zďaleka nekončí.
  • Večeraj ako kráľ – vraví všetko samo za seba. Večera by mala byť najvýdatnejším jedlom dňa a aj napriek tomu, že všetci vravia, že večera by mala byť ľahká, opak je pravdou. Samozrejme, nemusíte si dať opekanú slaninu, vysmážané rezne, klobásku alebo podobné nebezpečné potraviny. Mnoho ľudí sa však domnieva že večerať by sme mali najmenej, naše teplo je vak pripravené na najväčší príjem potravy práve večer, medzi 16 – 18 hodinou.