Jít na obsah

Prvýkrát na letisku

Kontroly, kontroly, kontroly…Nestrácajte ale nervy – je to predsa pre našu bezpečnosť a bezproblémový let. Čo Vás čaká?

letiště

1.      Na letisku by ste mali byť pre istotu 2-2,5 hodiny pred samotným letom. Lepšie je prísť na terminál letiska včas, inak môže byť neskoro na nalodenie sa do lietadla. Keďže prvýkrát budete lietať, odporúča sa použiť štandardnú neautomatizovanú metódu registrácie u zamestnanca leteckej spoločnosti pre špeciálny stojan. Zástupca leteckej služby odpovie na všetky vaše otázky. Počas registrácie dostanete palubnú vstupenku, v ktorej nájdete potrebné údaje o nadchádzajúcom lete.

letadlo

2.      Registrácia batožiny a jej doručenie nákladnému oddeleniu. Každá letecká spoločnosť má svoje vlastné pravidlá a obmedzenia týkajúce sa bezplatnej prepravy batožiny a osobných vecí. Zvyčajne ide o obmedzenia hmotnosti – 25 kg pre batožinu a 10 kg pre tašku, ktorú si môžete so sebou vziať v lietadle.

3.      Kontrola pasov a bezpečnostná kontrola je overenie dokladov a príručnej batožiny (postup prechodu obvodom detektorov kovov a kontrola vonkajšieho oblečenia, obuvi a osobných vecí pomocou röntgenového žiarenia).

4.      Colná kontrola na letisku je kontrola dodržiavania všetkých colných predpisov a pravidiel cestujúcimi. A ak sú medzi vašou batožinou nejaké sporné veci, musia byť bohužiaľ vyhodené.

5.      Pozor na špeciálne veci. Zistite si dopredu ako zabaliť a brať so sebou napr. potravinové výrobky, alkoholické nápoje, cigary a cigarety, lieky, tovar v individuálnych baleniach, predmety kultúrnej hodnoty, šperky z drahých kameňov.

vzlet

6.      Colná kontrola na letisku krajiny určenia umožňuje rozdelenie pohybu cestujúcich na dva osobitné koridory – „zelené“ a „červené“. Ak nosíte deklarované veci, výrobky, hotovosť, budete musieť prejsť pozdĺž „červenej“ chodby. V prípade, že v batožine nie sú prevyšované normy nezdaniteľných vecí, určité množstvo peňazí a objem tovaru, môžete sledovať „zelený“ koridor.

7.      Nezabudnite, aj keď si vyberiete zelený koridor, môže sa o vás ešte stále zaujímať colnica na letisku. Takže buďte pripravení na ďalšiu kontrolu.