Jít na obsah

Poznáte svoje dieťa?

Vychovávame ich, staráme sa o nich a dávame im všetku svoju lásku. Naše deti sú pre nás to najdôležitejšie, čo máme. Niekedy je však potrebné zamyslieť sa nad tým, či ich skutočne poznáme. Mám na mysli najmä tie staršie deti, ktoré práve vstúpili do obdobia pubertálneho veku. Je veľmi ťažké im porozumieť a aj keď si myslíme, že ich dobre poznáme, vôbec to tak nemusí byť.

kamarádky

Viete, čo robí vaše dieťa vo voľnom čase? Napríklad, či má nejaké záujmové krúžky alebo jednoducho čo rado robí, keď sa práve nemusí pripravovať do školy. Či rado kreslí, tancuje alebo spieva. Ak neviete, čo ho skutočne baví a zaujíma mali by ste si ho viacej všímať, práve nezáujem rodičov vie dieťa poznačiť na celý život. Je dobré sa vedieť s dieťaťom porozprávať a vzájomne si porozumieť, vyhnúť sa hádkam alebo ich aspoň riešiť s nadhľadom a pokojom.

Druhou dôležitou vecou je to s kým trávia čas a s kým sa stretávajú. Nemôžete byť všade a tak isto vám o všetkom ani nepovedia. Je preto dobré aby ste sa dozvedeli čo najviac. Skúste pozornejšie počúvať a niekedy sa len tak nenápadne opýtať. Dozviete sa možno viac ako by ste chceli. Naučte svoje dieťa, že s vami musí hovoriť. Komunikácia je základom všetkého a samozrejme aj dobrej výchovy a vedie k poznaniu čo vaše dieťa zaujíma.

deprese

Skúste pozvať priateľov vášho dieťaťa ku vám domov. Poviete, že im prenecháte celú izbu voľnú a vy aspoň zistíte ako vyzerajú, ako sa správajú a tak budete mať aspoň približnú predstavu. Nápadov je mnoho treba sa len snažiť. V puberte je to s dieťaťom veľmi zložité, no napriek tomu to musíte zvládnuť a nestrácať trpezlivosť. Môže sa stať, že by ste stratili dôveru u vášho dieťaťa a bralo by vás ako „nepriateľa“. To predsa určite nechcete. Nech je to už akokoľvek, či máte dcéru alebo syna, vždy je cesta ako lepšie poznať svoje dieťa. Vymýšľajte spoločné aktivity ale doprajte mu aj vlastný priestor na sebarealizáciu.