Jít na obsah

Energia a zdravie zo zdravých potravín

Obchody, supermarkety, hypermarkety nám dnes ponúkajú tak široký výber potravín, že sa v nich ani nedokážeme zorientovať. Lákajú nás pútavými obalmi, farebnými obrázkami, zaujímavými tvarmi obalov, najmä deti sú z toho často deformované a žiadajú všetko, čo sa im páči. Predháňajú sa za jediným účelom – osloviť zákazníka a predať tovar.

grocery-store-2619380_640

Priznajme si, mnohí spotrebitelia sa pri označení nepozastavia, neprečítajú si ho a tak nemajú prehľad o tom, čo vlastne kupujú.

Naopak čerstvé potraviny, ovocie, zelenina, mäsové výrobky sú v ústraní, nemajú čím pútať pozornosť. Žiaľ čerstvosť nie všetci vidíme a nie všetci ju vyhľadávame. Aj preto je všeobecne zdravie ľudí podlomené, mnohé civilizačné ochorenia zbytočne zaťažujú ľudí.

Ako sa teda správne stravovať, ako si vyberať zdravé potraviny a ako si zostaviť zdravý jedálniček? Odpovie Vám na to rada ako si zostaviť jedálniček, ktorá Vás usmerní a poradí najmä výber živých a zdravých potravín bez zbytočných látok priemyselne pridávaných do potravín.

Všeobecná rada zniedopestovať si čo najviac domácej produkcie potravín, aj vrátane ovocia a zeleniny, pripravovať si domáce potraviny u ktorých vždy viete, čo ste do nich pridali a konzumovať čo najviac živých zdravých potravín, ako napríklad domáce jogurty, syry, omáčky, sladkosti a podobne.

green-422995_640

Dnes sa veľa hovorí o tzv. éčkach – sú to chemické látky, ktoré pridáva potravinársky priemysel do potravín aby napríklad zvýraznil ich farbu, aby mali čo najdlhšiu trvanlivosť, aby sa rýchlo nekazili, aby mali lepšiu textúru a pre mnohé iné „aby“.

Je dobré všímať si etiketu výrobku a čiastočne sa zorientovať, čo potravina, ktorú kupujeme obsahuje. Nie všetky pridané látky sú škodlivé, ale ich konzumácia vo väčšom množstve a dlhší čas nie je najzdravšia.

Pôvodný prístup k stravovaniu sa opäť vracia – domáce suroviny, domáca výroba a príprava –a slávi úspech. Ľudia pochopili, že sila a čistota prírody víťazí a preto výber a dopestovanie čerstvých domácich potravín je správnou cestou za naším zdravím.