Jít na obsah

British Steel znížila 400 pracovných miest na celom svete

Oči ekonómov sa v týchto dňoch upierajú na stále nerozhodnutú Veľkú Britániu. Termín prvého odchodu nevyužili. Očakáva sa ďalší zaujímavý vývoj :

londýn

  • Odchod s dohodou s Európskou úniou
  • Odchod bez dohody s Európskou úniou
  • Nové referendum o zotrvaní v únii

Zo strany predstaviteľov EÚ už bolo povedané posledné slovo. Zmena dohody neprichádza do úvahy. Nerozhodnosť britského parlamentu začína Európanov obťažovať.
Dostali od voliča mandát na odchod z EÚ a bola pripravená dohoda na hranici možného. Dohoda sa nerodila ľahko. Ale vznikla. Bolo naivné si myslieť, že Bríti nastolia požiadavky a všetko bude splnené. O tom dohoda nikdy nebýva. Na dohodu musia byť dvaja.
Terajšia dohoda je kompromisom. Ber, alebo nechaj tak- to je súčasný odkaz EÚ.
Nerozhodnosť VB už niekoľko týždňov obťažuje ľudí, firmy, inštitúcie.
Áno, bude to mať na všetko vplyv- ale to si bolo potrebné rozmyslieť pred tým, ako sa povie „vystúpim“!

brexit

Slovensko je podľa slov predsedu vlády na tento krok pripravené. Pripravené sú aj naše firmy a hádam aj naši občania žijúci vo Veľkej Británii.
Ale musia sa pripraviť aj firmy pôsobiace tam. Jedna z najväčších a najstarších oceliarskych firiem British Steel už ohlásila znižovanie počtu pracovných miest. Áno aj to je dôsledok odchodu.
Je to obojstranne nevýhodné- oni prídu o trhy a zisky a my prídeme o pracovné miesta v ich firme. To je iba jeden príklad z mnohých. Vždy sa niečo búra, keď niekto odchádza. Pri budovaní ambiciózneho projektu spoločnej Európy sa urobilo ku práce. Niečo sa podarilo viac, niečo menej. Hádzať všetko za hlavu asi nie je ten najlepší spôsob riešenia problémov.
Nerobí to dobrotu ani v rodine ako základnej bunky spoločnosti a už vôbec nie v spoločenstve štátov, ktoré sa združili dobrovoľne. Spájala ich jednotná hodnotová základňa, jednotný pohľad na videnie svete.