Jít na obsah

Pribudlo nových päť športov na Olympijské hry 2020 v Tokiu

Začlenenie týchto nových športov bude znamenať 18 nových súťaží pre 474 účastníkov. Z týchto „nováčikov“ majú olympijskú minulosť len softbal a bejzbal.
 
Skateboarding
 
Zrobil sa na ulici a pozná ho určite každý. Tento šport má veľkú komunitu, a nejaká extrémne veľká investícia do tohto športu nie je. Stačí „doska“ a odhodlanie vyskúšať všelijaké triky. Stačí to nevzdať hneď pri prvom páde. Na olympijských hrách bude mať premiéru. Pravdepodobne tu bude mať zástupcu aj Slovensko.

olmypiáda
 
Surfovanie
 
Najskôr mali organizátori v pláne urobiť bazén s umelou vlnou, ale nakoniec bude mať tento šport takisto svoj debut na oceáne, tam kde sa aj zrodil – na pláži Shida Shita, ktorá je vzdialená asi 65 km od Tokia.
 
Karate
 
Japonská kultúra a karate je to najlepšie spojenie. Myslím, že oprávnene sa práve teraz dostal tento šport na olympijské hry. A určite práve domáci Japonci získajú zlatú medailu v tomto bojovom umení.
 
Športové lezenie
 
Šport, ktorý si vyžaduje nie len silu, ale aj obrovskú zručnosť, trpezlivosť a správnu techniku. V roku 2014 zažil svoju malú premiéru na Olympijských hrách mládeže v Nanjing, kde potvrdil veľký záujem o túto disciplínu. Svoju „veľkú“ premiéru zažije práve v Tokiu. Športovci budú hodnotení v troch disciplínach- bouldering, lezenie na obtiažnosť a lezenie na rýchlosť. Súhrn skóre zo všetkých disciplín potom ukáže víťaza.

karate
 
Bejzbal/softbal
 
Ako bolo spomenuté vyššie, tento šport už mal svoj debut na olympijských hrách. Už v roku 1904 bol bejzbal prvý krát zaradený v zozname, stále miesto mal až od roku 1992. Neskôr bol vyradený. Výrazne vedúcim tímom v softbale bolo USA.
 
Tieto športy, ktoré boli zvolené ako nové sú výnimočné tým, že usporiadatelia‚ ďalších ročníkov môžu rozhodnúť o ich nezaradení do súťaže. Každé hry preto dokážu ponúknuť niečo nové, iné… a nie len pre športovcov, ale aj divákov.