Jít na obsah

Motocyklisti pozor! poznáte všetky svoje povinnosti?

Tak ako pri jazde autom, máte aj pri jazde na motorke niekoľko povinností, ktoré vyplývajú zo zákona. Hovoríme najmä o povinnej výbave, zákonnej poistke a ochranných prvkov. Máte v tejto oblasti dostatočný prehľad? Ak nie, hrozí vám mastná pokuta.

Motorka zaparkovaná v strede cesty.jpg
 
Ochranné prvky na motorke
Pri jazde na akomkoľvek motocykli ste povinní nosiť prilbu na motorku https://www.eres-racing.sk/moto-prilby-2-agv-arai-shark/. Tá musí spĺňať technické normy EHK číslo 22. Tieto kúsky môžete nájsť aj pod pomenovaním homogenizované. Pamätajte, že prilba je povinná ako pre jazdca, tak pre toho, kto sa s ním na motorke vezie. V konečnom dôsledku, jazda bez prilby by bola veľmi nezodpovedná.
 
Týka sa povinná výbava aj motocyklov?
Povinná výbava na motocykel je v skutočnosti veľmi jednoducho zapamätateľná. Zo zákona ste so sebou povinní nosiť len lekárničku. Toto pravidlo sa vzťahuje len na vozidlá s objemom valcov vyšším ako päťdesiat metrov kubických.
 
Pre motocykle, ktoré spadajú do kategórie L3e, L5e a L7, nie je povinná ani lekárnička. Povedzme si však úprimne, určite nezaškodí ak ju so sebou budete mať.
 
Pozor na presné vybavenie lekárničky
Tak ako v aute, aj lekárnička pre motocyklistov má presne stanovenú výbavu. To znamená, že sa v nej musia nachádzať:

  • Sterilný gáza 7,5 krát 7,5 cm / 5 kusov
  • Náplasť s mäkkým vankúšikom 8 krát 4 cm / 4 kusy
  • Sterilný obväz ( číslo 3 ) 1 kus
  • Hydrofilný obväz 6 krát 5 cm / 1 kus
  • Dezinfekčný roztok ( pozor, musí byť v pôvodnom balení ) 1 kus
  • Resuscitačné rúško 1 kus
  • Trojhranná šatka 1 kus
  • Gumené rukavice ( jednorazové – nie tie, ktoré používate v domácnosti) 1 kus ( pár)

Muž a žena idúci na motorke.jpg
 
Na čo ešte nezabudnúť
Na motocykli so sebou musíte mať taktiež všetky potrebné doklady, teda vodičský i občiansky preukaz a všetky doklady súvisiace s vozidlom. Nezabudnite taktiež na povinnú zmluvnú poistku. ak vás zastaví policajná hliadka, môžete dostať rovnakú pokutu ako pri jazde autom, bez týchto dokladov.