Jít na obsah

Čo sú to vlastne LED svetlá a aký je dôvod ich popularity?

Technologický pokrok mi prišiel vždy zaujímavý a netýka sa len mobilných zariadení, počítačov, herných konzol,… ale takisto podstatného prvku, akým je osvetlenie. Konkrétnejšie mám na mysli prechod z klasických žiaroviek cez žiarivky až po súčasne zrejme najvyspelejšiu technológiu, ktorá k žiareniu používa diódy LED.
Aj napriek tomu však môžeme tvrdiť, že z hľadiska vyspelosti LED nejde ešte o finálne slovo či dokonalosť, respektíve vravíme o dlhoročnom, postupnom, avšak efektívnom vývoji. Jedno je však v súčasnosti už isté, a tým je fakt, že ide o veľmi úsporný variant s pomerne širokým spektrom využitia, čoho dôkazom sú tiež led trubice ledprodukt.sk.

LED lampa.jpg

  • LED presnejšie značí skratku anglického Light Emitting Diode, čo preložíme prosto ako svetlo vyžarujúca dióda.

Základom osvetlenia je tak v tomto prípade žiariaca dióda, ktorej prevádzka si v porovnaní so staršími možnosťami pýta len minimálny odber elektriny, respektíve podobne ako je to v prípade moderných elektro spotrebičov. Z pohľadu svetelných led produktov a spôsobe ich žiarenia tak vravíme o polovodičovej súčiastke s prechodom P-N, ktorá emituje svetlo. Diódy LED by ste našli tiež v súčasných televízoroch alebo dokonca mobiloch, kde je účelom podsvietenie obrazovky či displeja pri takmer nepretržitej prevádzke. V minulosti zasa napríklad vo forme rôznych blikajúcich kontroliek.

LED makro dióda.jpg

  • K prioritným vlastnostiam LED diódy sa tak neradí len schopnosť úsporného žiarenia, ale takisto dlhá životnosť a prakticky bezpochybný nerušený chod. Charakteristické je tiež okamžité rozžiarenie ihneď po zapnutí.

Pôsobí v podstate logicky, že z tejto diódy vznikla časom úsporná a spoľahlivá alternatíva klasických žiaroviek či osvetlenia celkovo. Dnes však už nejde len o akúsi náhradnú možnosť, ale dominantný a stále žiadanejší prvok na trhu s osvetlením, ktorý postupne ale isto vyradzuje z prevádzky konkurenciu.