Jít na obsah

Čo je to vlastne ketodiéta a akým spôsobom funguje?

Naše oči už prečítali veľa článkov o rôznych diétach. V podstate každá sa dá nejakým logickým spôsobom opodstatniť a je pravda, že každému z nás môže vyhovovať ako aj dlhodobejšie účinkovať niečo iné. Možno by preto nebolo správne vybrať a označiť za efektívnu len jednu diétu a povedať, že ostatné nemajú niečo do seba. Každopádne sa môžeme riadiť všeobecnou mienkou a popularitou, na základe čoho si v tomto článku predstavíme bielkovinovú diétu.

Tá je dnes už veľmi dobre známa a má za sebou niekoľko rýchlych výsledkov. Jej princíp, ako už názov napovedá, spočíva v pravidelnej konzumácii stravy bohatej na bielkoviny (proteíny). Na druhej strane sú to cukry a vo všeobecnosti sacharidy, ktoré by sme mali v tomto prípade vylúčiť, respektíve ich príjem znížiť.

fitness žena

Sacharidy totiž dokážu byť faktorom neefektívneho spaľovania tukov. Tieto cukry sú základným zdrojom energie pre naše telo. Organizmus priemerného človeka tým pádom spaľuje v prvom rade sacharidy a tým, že ich má dostatok, nie je nutné siahnuť po spaľovaní tukových zásob. Teda nejako laicky môžeme usúdiť, že čím je v našom tele viac cukrov, tým sa spaľuje menej tukov. Z hľadiska naozaj funkčnej bielkovinovej diéty je však potrebné navodiť stav ketózy.

Tým, že vylúčime alebo minimalizujeme príjem sacharidov, si naše telo zvykne čerpať potrebnú energiu z tukových zásob. Takýto stav je možné dosiahnuť už za pár dní.

Guláš, mäso

Preto sa určité typy bielkovinovej diéty zvyknú označovať ako ketónová, prípadne tiež proteínová. Proteínová zložená z „domácej stravy“ na spôsob mäsa, vajec a zeleniny pre mnohých vyzerá chutne, avšak zrejme len do určitej doby. Preto poznáme napríklad špeciálny program ketodiet Prodietix.sk s presne navrhnutým jedálnym lístkom, ktorému nechýba rozmanitosť aj napriek zníženému obsahu tukov a cukrov, kde však dominuje obsah potrebných proteínov.

  • Pretože bielkoviny udržiavajú silné svalstvo a zdravý metabolizmus.