Jít na obsah

Beh a kŕčové žily

Kŕčové žily neobchádzajú ani športovcov. Pohybom síce dokážete tomuto ochoreniu predchádzať, avšak dôležitú úlohu zohráva napríklad i genetika, ktorú bohužiaľ ovplyvniť neviete. Pokiaľ patríte k milovníkom behu a začnete trpieť kŕčovými žilami, s týmto športom nemusíte prestávať. Na druhej strane by ste to s ním však nemali ani preháňať.

žena v žltom tričku, ktorá behá
 
Beh nie je ideálnym športom pri kŕčových žilách
 
Beh a kŕčové žily nie sú tou najlepšou kombináciou. Pri tomto ochorení by ste sa totiž mali vyhýbať všetkým pohybovým aktivitám, pri ktorých sú zaťažované prednostne vaše nohy. No a beh je jednoznačne takouto pohybovou aktivitou.
 
V prvotných štádiách sa nemusíte extrémne obmedzovať
 
Pri prvom štádiu kŕčových žíl, ktoré nazývame metličky http://www.venasum.com/stranky/ochorenia-zil/metlicky.php  , sa v behu nemusíte obzvlášť obmedzovať. Mali by ste sa vyvarovať extrémne dlhým tratiam a ak v nohách pocítite čo i len tú najmenšiu bolesť, doprajte si oddych. Určite nezaškodí, ak vašu bežeckú vášeň prekonzultujete s lekárom. Ten vám, na základe odborného vyšetrenia, bude vedieť povedať, koľko záťaže je pre vaše nohy zvládnuteľné.
 
Kvalitná obuv a špeciálne pančuchy vaše nohy ochránia ň
 
Ak chcete behať s kŕčovými žilami, mali by ste jednoznačne nosiť špeciálne kompresné pančuchy. Tie vám predpíše váš lekár.
Dôležitá je aj kvalitná obuv, ktorá sa postará o to, aby neboli vaše nohy pri behu nadmerne zaťažované.

silueta mužskej postavy pri behu
 
Všetky športy , pri ktorých používate nohy
 
Pri behu, ale taktiež pri turistike alebo dlhšej chôdzi všeobecne, by ste nemali taktiež zabúdať nosiť kompresné pančuchy. Po ukončení týchto aktivít, by mal nasledovať dostatočný oddych. To znamená, že si večer pekne sadnite k televízii, vyložte nohy na stôl a odpočívajte. Vyhnite sa masírovaniu. Ak by ste pociťovali slabú bolesť, určite svoj stav prekonzultujte s odborníkom. Ako rýchla pomoc vám pomôžu studené zábaly.